Dieťa je dar.
dieťa je dar . sk

Ružová alebo modrá?

26. 12. 2011

Ružová alebo modrá? Pravá alebo ľavá? Ktorá strana je dobrá?

„Ahoj Mamika a ocko.. Je to  len nedávno, čo ste sa tešili, keď ste sa dozvedeli, že k Vám prídem. Aj ja som mal veľkú radosť, je to úžasný pocit, byť vítaný.  Ale zrazu začínam strácať svoju istotu. Kde sa vytratila tvoja radosť mami? Stále sa niekto pýta, či budem chlapec alebo dievčatko. A ty len smutne odpovedáš, že chlapec. A že si chcela kupovať šatičky..  Znamená to, že ma nechceš? Tak veľmi Vám na tom záleží? Veď som to ja, Váš milovaný človiečik. Maminka, nerozumiem prečo záleží na tom, či budem chlapček alebo dievčatko?  Keby ste vedeli ako veľmi Vás ľúbim, snáď by ste o mne nepochybovali..

Teraz už viem, že je to tak. Som chlapček a vy ste túžili po dievčatku. Ešte o tom asi neviete. Znamená to, že ma nebudete ľúbiť, keď som chlapček? Ale ja urobím všetko preto, aby ste ma mali radi. Naozaj. Možno si aj oblečiem dievčenské šaty, dobre mami? Áno? Už nebudeš taká smutná? Budeš sa teraz na mňa tešiť? Veď to nevadí, že som chlapec, budem sa snažiť.. Budem ako dievčatko ak chcete, súhlasíte? Naozaj?

A možno to bolo opačne. Som dievčatko a vy si želáte modrú výbavičku. Ocko stále hovorí, že baby sú padavky, lebo sa s nimi nedá hrať futbal a že nebude míňať celú výplatu na vložky. Ale ocko ja si obujem  aj kopačky, naučím sa biť,  budem ako chlapec, aj vlásky si ostrihám, naozaj budem sa chovať úplne ako chlapček, sľubujem!"

Takto to drahí rodičia chcete?

Nie, to maminka nechcela. Nie, ani tatinko toto v skutočnosti nechcel. Možno pôvodne chceli a tešili sa na zdravé dieťatko. Možno trošku len pozabudli na to, aký zázrak sa im stal. Možno  my všetci akosi automaticky zabúdame na úctu k životu.. Ak by bolo v stávke zdravia dieťatka, ani by nás nenapadlo byť nespokojní s jeho pohlavím. Boli by sme vďační za zdravého nového človiečika.

Nie je predsa dôležité, akej farby bude mať výbavičku a či niekedy bude hrať futbal alebo si zapletať copy. To na čom skutočne záleží je to, čo nám dieťatko do života prináša.

Prosím spomeňme si na úctu k životu. Ďakujme za každého nového človiečika, lebo každé DIEŤA JE DAR.


P.S.: Podobnosť s nevyváženosťou ženských a mužských rolí v reálnom dospleláckom živote je čisto náhodná ;) 

    


Autor článku: Luna Regina Koch

Tento text bol originálne publikovaný prostredníctvom www.dietajedar.sk a je možné ho v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s menom autora a aktívnym odkazom na túto webovú stránku.